Deliver Help and Hope to Hungry Seniors This Thanksgiving Season. Donate

Paying More for Food

From ground beef to ground coffee, higher prices are adding to inflation

Q. When I go grocery shopping, I feel like I'm paying more money for the same amount of food I typically buy. Am I?

A. If ground beef is on your shopping list, you're paying nearly 50 cents more per pound than you did at this time last year, according to the federal government's latest price survey.

See also: Are you throwing your money away?

The price for butter went up even more — it's now $3.69 per pound, up from $2.78 last year. A gallon of whole milk is $3.50, up from $3.19. If you bought a pound of chocolate chip cookies to go with that milk, you shelled out 9 cents more than you did last year.

You may want to give up your morning joe when you see how much ground roast coffee went up: It's now $4.64 per pound, up from $3.57 at this time last year. Bananas rose by 4 cents to 62 cents per pound while broccoli climbed 11 cents to $1.75 per pound.

Prices vary by store and region. You may find you're paying more, or less, for some of these items depending on where you live.

The government tracks the prices of certain foods month to month and year to year as part of the work to determine the consumer price index (CPI). The cost of gasoline, electricity, commodities, medical care and other goods and services also figure in the CPI.

Shopping cart - food costs more

The cost for groceries is rising and you may get less bang for your buck. — James Hardy/Getty Images

Between March 2010 and March 2011, the CPI increased 2.7 percent, mostly because of skyrocketing gas prices but also because of food — grocery store prices overall were up 3.6 percent in that period, with the meats, poultry, fish and eggs category up nearly 8 percent.

If you're wondering about other staples in your pantry, here are more examples of changes between March 2010 and March 2011:

White bread per pound: $1.42, up from $1.37.

Cheddar cheese: $5.07, up from $4.71.

Red delicious apples per pound: $1.28, up from $1.17.

Ice cream per half gallon: $4.92, up from $4.31.

White potatoes per pound: 64 cents, up from 56 cents.

12-ounce can frozen orange juice concentrate: $2.46, down from $2.52.

Carole Fleck is a senior editor at the AARP Bulletin.

Join the Discussion

0 | Add Yours

Please leave your comment below.

You must be logged in to leave a comment.

AARP Membership

Discounts & Benefits

    Next Article

    Read This